Bakım ve Servis Operasyonlarında Arttırılmış Gerçeklik (AR) Teknolojisi ile Verimlilik Arttırma

Pandemi krizi sonrasında işletmelerin “Dijitalleşmeye” daha fazla önem vermesi gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi. Pandemi ve sonrasında telaffuz edilmeye başlanan “Yeni Normal” ortamı ve sonrasında Varlık ve Bakım Yönetimi’nin önemi ve şirketlerin dijital dönüşümüne katkısı önem arz etmektedir. Webinarımızda, Bakım ve Servis Operasyonlarını yeniden tanımlayan Artırılmış Gerçeklik (AR) Teknolojisi ile Verimlilik Arttırma konusunu işleyeceğiz.
* AR Teknolojisi ile beraber operasyonların daha hızlı, daha akıllı ve çok daha uygun maliyetlerle yönetilmesi,
* Sunmakta olduğumuz Remote Assist (Uzaktan Destek) çözümümüz ile uzmanların müşterilerine ve saha teknisyenlerine Uzaktan Erişim ile rehberlik etmesi
* Seyahat ya da zaman engellerine takılmadan nasıl gerçekleşebileceği
Konuşmacılar:
Bimser Ürün Yöneticisi Tolga GİRGİN 1979 doğumlu Tolga Girgin Anadou Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’nden mezundur. 21 yıldır IT sektöründe çeşitli firmalarda Bilgi İşlem Yönetecisi olarak çalıştı. Özellikle varlık yönetimi ve bakım yönetimi konularında uzmanlığı bulunmaktadır. Bu deneyimini 3 yıldır Bimser’de Ürün Yöneticisi olarak devam ettirmektedir.
GNC Proses Kurucu Ortak ve Satış Direktörü Gökhan AKDEMİR 1978 İstanbul doğumlu ve İTU Elektrik Mühendisliği mezunu olan Gökhan Akdemir, yaklaşık 20 yıllık kariyeri boyunca Otomasyon ve Yazılım sektörlerinde yerli ve global ölçekli firmalarda çeşitli Yöneticilik pozisyonlarında görev yaptı. Otomasyon ve Endüstri 4.0’ın iki önemli bileşeni Dikey Entegrasyon ve Artırılmış Gerçeklik alanlarında önemli tecrübelere sahip olan Gökhan Akdemir, şu an GNC Proses Kurucu Ortağı ve Satış Direktörü olarak görev yapmaktadır.