Evden Verimli Çalışmanın Metotları

Covid-19 günleri, insanların evden çalışmasını bazı kesimler için zorunlu hale getirdi. Evet, ev zaten hepimiz için ayrı bir iş yüküyken, eve işi taşımak işimizi daha da zorlaştırdı. Günlük rutinde katılmamız gereken toplantılarımız ve ilgilenmemiz gereken çocuğumuz varken bir de işe yine de gitmemizi gerektiren (imza atmamızı gerektiren süreçler, onaylar, masrafların bildirilmesi, izin süreçleri, satın alma talepleri vs.) durumlar ile karşı karşıyayız. Peki, bu durumda ne yapacağız?

1. Verimliliğinizi arttırmaya, çalışma alanınızı düzenlemekle başlayın.

Evde kendimize ayırabileceğimiz ve kapısını kapatabileceğimiz bir alan oldukça önemli. Evdeki masalardan birini çalışma masanız yapabilirsiniz. Kestiğiniz minik kağıtlar ya da varsa post-it’leriniz küçük notlarınızı ve yapmanız gerekenleri göz önünde bulundurmanızı sağlayacaktır. Toplantılarınıza kulaklık ile katılmanız, odaklanmanızı arttırakcaktır. Bir kağıda yapılacaklar listemizi hazırlamamız ve Eisenhower Matrisi’ne içeriklerimizi doğru yerleştirmek önemlidir. Eisenhower Matrisi’ni bilmeyenler için;

Eisenhower Matrisi ile yapacaklarımızı 4 kategoriye ayırıyoruz:

Bu işlemleri tamamladıktan sonra, çalışmaya en etkin bir şekilde hazır olacağız.

2. Ofise gitmenizi gerektiren işleri ne yapacaksınız?

Bu süreçte tüm planımızı hazırladık ve artık verimli çalışmaya başlayacağız derken, ofise gitmemizi, imza atmamızı gerekentiren bir sürecimiz var. Ve evet, tüm planımız bozuldu. Ofise gidip, gelme süresi de dahil olunca belki 3 saatimiz çalınacak. Bu tarz vakit kayıplarının önüne geçmek için şirketinize Bimser’in eBA ya da Synergy CSP ürünleri gibi bir içerik servis platformu satın almasını önerebilirsiniz. Bimser eBA ürünümüz nitelikli elektronik imza ile uyumludur ve tüm elektronik imza servis sağlayıcıları ile çalışabilmektedir.Bimser eBA ile tüm imza, onay gereken işlemlerinizi elektronik imza veya mobil imza ile gerçekleştirebilirsiniz.

eBA ya da Synergy CSP ile Satın Alma Talep, Genel Gider, Görev Bildirimi, Masraf Beyan, Fatura Düzenleme, Avans Talep, Mazeret – Yıllık İzin, Talep-Şikayet Değerlendirme, IT İş Formu, Günlük Faaliyet Raporu süreçlerinizi dijital ortamda, şirkete gitmenize gerek kalmadan halledebilirsiniz. Platform ekranınızda tüm süreçleriniz olacak ve süreci başlatan kişi olarak, süreci takip edebileceksiniz. Örneğin, iş akışınız kimde bekliyor, onaylandı mı gibi sorularınızı sistem size otomatik olarak gösterecektir.

Detaylı bilgi almak için: https://bimser.com/demo-talebi/

3.Toplantılarınızda Görüntülü Konuşmaya Yer Verin!

Microsoft Teams, Zoom, Google Hangouts gibi uygulamalar toplantılarımızın yeni normali olmuş durumda. Görüntülü konuşma yapmak ve kamera açmak, sizlerin kişisel bakımınızı yapmanızı tetikleyici ve evden çalışırken de sosyalleşmenizi sağlayacak bir unsur. Özellikle beyin fırtınası toplantıları ve haftalık iş analizi toplantılarınız için görüntülü konuşmaya yer vermek, etkinliğinizi ve verimliliğinizi arttıracaktır.

Yapılacak daha çok eylem olabilir, sizleri sıkmamak adını anahtar faktörlere yer verdik. Sağlıkla kalın.