KAMU’DA İŞ SÜREÇLERİ YÖNETİMİ METODOLOJİSİ

Covid-19 virusu nedeniyle ülkece zor günlerden geçmekteyiz. Bu olumsuz şartlarda sektör olarak etkilenenlerde akla ilk gelen özel sektör olsada kamu kurumlarımız da bu süreçten ciddi anlamda etkilenmiştir. Peki Kamu olarak teknolojik alt yapımız, kurumsal uygulamalarımız bu tür durumlar için ne kadar hazırdı ve ne kadar yeterliydi? Bugüne kadar Bimser olarak ısrarla vurguladığımız “Dijital Dönüşüm” sloganımız aslında tam da günümüzde yaşadığımız bu zorlu sürece zamanında hazır olmanızı sağlayacak bir uyarıydı.

Maalesef çoğu kurumlarımız bu sürece “Dijital Dönüşüm” yerine “Djitalleşme” yaparak çok hazırlıksız yakalandı. Peki sizce de her şey için çok mu geç kalındı? Kesinlikle hayır. Dijital Dönüşüme en çok ihtiyacımız olan  dönemden geçtiğimiz şu günlerde Bimser olarak sizlerin ihtiyaçları kapsamında her zaman yanınızdayız.

Kamu olarak şu günlerde gördük ki “#evdekal” sürecinde tek ihtiyacınızın EBYS adı altındaki resmi yazışmalarınızı dijital ortamda uzaktan idame ettirmenin yetmediğidir.

Bu durumun farkındayız ve Bimser olarak diyoruz ki “Ensemble + QDMS + Synergy CSP “entegre çözümlerimiz ile “İş Süreçleri Yönetimi Metodolojisi” yapısında dijital dönüşümü hala çok geç kalmadan tamamlamanız gerektiğidir.

Peki nedir bu “İş Süreçleri Yönetimi Metodolojisi”’nin içeriği;

Ensemble çözümümüz ile tüm iş süreçlerinizi modelleyebileceğiniz bir platforma sahip olabilirsiniz. Sadece modellemenin yetmediği günümüz teknolojisinde sizlere, süreç detayında veya süreç adım bazında “doküman, kaynak, riskler, sorumlular, göstergeler(KPI) vs..” gibi olgunluk seviyesini arttırmanızı sağlayan bir çözümden bahsediyoruz. Göstergeler ile performans izlemelerini veya bu gibi durumlarda otomatik aksiyon ya da DİF kayıtlarını oluşturabileceğiniz bir kurguyu hayata geçirebilirsiniz. Aslında tam da şuan yaşadığımız süreç bu değil midir? Eğer Ensemble da süreç risk, süreç gösterge ilişkisi ile izlediğimiz bir kurgumuz olsaydı, göstergedeki veriler doğrultusunda otomatik aksiyon başlatarak tedbirlerimizi ve iş tanımımızı doğru şekilde yönetemez miydik?

Metodolojinin bir diğer parçası QDMS bu işin neresinde peki?

Farkettiniz mi aslında biraz önce bahsettik. Ensemble da göstergeye bağlı aksiyon açmadan veya risklerle ilişki kurmaya değinmiştik. Doğal entegrasyon ile bir biri içerisinde etkilişimi olan bir çözümden bahsediyoruz sizlere. Burada sadece bu kapsamda mı değerlendirmeliyiz QDMS’i dediğinizi duyuyorum? Tabiki hayır. QDMS “ISO 9001,27001,14001,45001,50001..” gibi satandartları kapsayan 34 modüllü bir çözüm sizlere sunmaktadır. Döküman Yönetimi, DİF, Müşteri Şikayetleri, Aksiyon,Anket, Denetim,Eğitim,Bilgi Güvenliği Risk, Kurumsal Risk, İSG vs.. gibi uçtan uca bir Entegre Yönetim Sisteminden bahsediyoruz aslında. Bu iki çözüm ile basitçe bahsetmiş olduğum kurguda, ISO 9001 standardına alt yapı olarak giriş yapmış bile oldunuz.

Metodolojinin olmazsa olmazı ve diğer en önemli parçası Synergy CSP .

Size en kestirme yoldan anlatmak istiyorum konuyu. İçerde kullanılan tüm otomasyonlarınızın çözdüğü süreçlerinizin dışında kalan, dijital ortama taşınması düşünülen bütün süreçlerinizi kurgulayabilecek ve iş akışlarını istediğiniz gibi yönetebileceğiniz bir çözümden bahsediyorum. Diğer iki dijitial dönüşümde ki çözümümüz kapsamında etkileşemine değinecek olursak eğer, Ensemble’da çizmiş olduğunuz sürecinizin operasyonel olarak yürütülmesini sağlayabileceğiniz bir platform diyebiliriz veya QDMS de dokuman yönetimi ile versiyon yönetimini yaptığınız bir formun dijital ortamda doldurulması ve onay süreçlerinden geçirilmesini sağlayabilecek bir alt yapı. Aslında mevcut durumumuzla ilgili bir örnek verececek olursak eğer, hazırlıksız yakalandığımız şu süreçte her kurumun istisnasız yeni süreçlere ve bu süreçlerin uzaktan yönetilmesine ihtiyacı doğmuştur. Tam da bu noktada, olumlu yada olumsuz her durumda , her ihtiyacınızda elinizin altında bir iş akışı yönetimi olması sizleri maaliyetsiz bir şekilde çözüme kavuşturması en çok ihtiyacınız olan şey değil midir?

Bu 3 çözümümüzün entegrasyon yetenekleri ile kurumsal tüm uygulamalarınızı entegre edebilir, veri gönderip/alma işlemlerini kurgulayabilirsiniz.

Evet kısaca bahsettiğim entegre çözümlerimiz ile hala tanışmadınız mı? Daha geç olmadan sizleride “Djital Dönüşümde” yol arkadaşı olarak görmekten memnuniyet duyarız.

#evdekal, #isilekal diyoruz, sizleri de aramıza bekliyoruz.