Projesi onaylanmış bir şirket basit bir şekilde desteklenmeli

Çalışanlarımız bu dönemde doğal olarak kendilerini ve ailelerini maksimum koruma altına almayı hedefledi. Bimser de evden çalışma uygulamasına ağırlık vererek bu beklentiyi karşıladı. Ürün ve hizmetlerimizin bu çalışma şekline uyumu (geliştirme, eğitim ve destek işlevleri başta olmak üzere) hiçbir “müşteri memnuniyeti” ve üretim kabiliyeti kaybına uğramadan bu dönemi kolaylıkla yönetmemizi sağladı. Teknoparklarda ofisler maalesef uygun bir fiyatla sunulmuyor. Bu da arkadaşlarımız için gerekenden daha dar çalışma alanları demek. Oysa “yaratım ve geliştirme” çalışmaları geniş, havadar ve huzurlu ortam gerektirir. Bunu sağlamak hiç kolay olmuyor. Salgınla birlikte zorluklara eklenen sağlık sorununun, bu dar ve kalabalık yapıda daha da riskli bir ortam oluşturması ise, ofise dönüşü tahminlerin ötesinde geciktirecektir. Ayrıca yollarda yaşanan zaman kaybı ve yorgunluk da verimliliği negatif etkiliyor.

Projesi onaylanmış bir şirketin basit bir şekilde desteklenmesi gerekir. Bugünkü mevzuat çok karmaşık ve birçok alanda yorum gerektiriyor. Uzmanlaşmış kişiler bile bazı konuları değerlendirmekte zorluk çekiyor. Kısaca şirket onaylı projesini sattığı sürece (bu proje için verdiği destek ve danışmanlık da dahil) ücret ve kurumlar vergisinde çok özel bir oranla vergilendirilmeli ve normal mali mevzuat kuralları çerçevesinde çalışmalıdır. O zaman, her türlü (operasyonel ve mali) kontrol de son derece basit ve uygulanabilir olacaktır.

Nitelikli çalışan bulmak zaten sektörümüzün temel sorunlarından biri. Bu sorun İstanbul dışında kendisini daha da belirgin hissettiriyor. Uzaktan çalışmanın olanaklı kılınması seçenekleri artıracak ve sektöre önemli bir rahatlama getirecektir.