Sorunlarınızı En Hızlı Şekilde Çözüme Kavuşturalım!
Çözüm Ara

Tekstil Sektörü

Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Dijital Dönüşüm Yol Arkadaşınız: Bimser

Tekstil sektöründe dijital dönüşümünün önemi her geçen gün artıyor. Firmaların değişime ayak uydurmaları için alt yapılarını güçlendirmeleri ve dönüşümü hızlandırmaları gerekiyor. Tekstil sektörünü değişime zorlayan önde gelen nedenler aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir.

Hızla Gelişen Tekstil Teknolojisi ve Müşteri Beklentileri

Son 10 yılda işlem gücü maliyeti 50 kat, veri saklama maliyeti 20 kat, bant genişliği maliyeti 40 kat, sensör maliyeti %50, robot maliyeti ise %30 azaldı. Buna paralel olarak tekstil teknolojisi de gerek ürün gerekse de üretim teknolojisi olarak ciddi bir gelişim yaşadı. Müşterilerin de beklentileri hem ürün hem de erişim yöntemi olarak değişti. Kişiye özelleştirilmiş üretim talepleri, daha kısa sürede teslim istekleri her geçen gün artmakta. Dikişsiz üretim (seamless manufacturing) gibi yeni gelen üretim teknolojileri müşteri beklentilerini daha da arttırmakta. Sektör oyuncularının da bu talepleri yönetmek için kurumsal yönetim yada back-office sistemlerine gerekli yatırımları yapması gerekiyor.

Artan Rekabet Azalan Müşteri Sadakati

Sanal Gerçeklik (AR) gibi gelişen teknolojiler, hızlanan ve gelişen web ile müşteriler mağazalara gitmeden ürünlerini sanal ortamda inceleme imkanını bulmakta farklı ürünleri kıyaslayabilme imkanına sahip. Yaşadığımız pandemi bu alışkanlığı daha da yaygın hale getirdi. Bundan dolayı sadık müşterileri elde tutmak eskisi gibi kolay değil ve firmaların muhakkak fark yaratması gerekiyor. Bununla birlikte rakipler, tedarikçiler, müşteriler şirketinizin karlılığını aşağı çekiyor.

Teslimat Süresinin Önemi

Üreticilerin esnek ve çevik olmalarının önemi her geçen gün artıyor. Hızla değişen müşteri taleplerine hızlı cevap veren üretici firmalar tercih ediliyor. Esnek talep yönetimi, kısalan sipariş süreleri, müşteriye doğrudan satış (ship to end-user) gittikçe ayakta kalabilmek için gittikçe önem kazanıyor. Firmaların müşterilerine taahhüt ettikleri teslim sürelerini tutmaları, üretimin planlandığı şekilde devam etmesi, beklenmeyen kesintilerin minimuma indirilmesi için her türlü teknolojik yatırımın yapılması gerekiyor.

Sürdürülebilirliğin Artan Önemi

Hepimizin maalesef sektörün de çevre konusundaki toplumda sahip olduğu negatif yargı dolayısıyla, tekstil sektöründeki oyuncuların toplum baskısını azaltmak için çevre dostu politikalar yürütmesi kaçınılmaz. Kurumların sürdürülebilir üretim yapma kabiliyeti nihai tüketiciler için önemli bir satın alma unsuru haline gelmektedir. Sürdürülebilirlik için teknoloji kullanımı bir ön koşuldur.

Değişen İş Modelleri ve Globalleşme

Dijital teknolojilerin kullanımı ile şekillenen e-ticaret ile başka ülkelerdeki potansiyel müşteri, tamamlayıcı ve tedarikçilere (çalışanlar dahil) düşük maliyetlerle erişim ve işlem imkanı firmalara arz-taraflı ölçek ekonomisi imkanı sağlamaktadır.

Çok daha önemli olarak, e-ticaret sistemlerine ilave edilebilen, uluslararası alıcı, satıcı ve tamamlayıcıların birbirlerine değer sunmasına imkan tanıyan platformlaşma ile sağlanan talep-taraflı ölçek ekonomisi (müşteri sayısı ve satılan miktar arttıkça fiyatların artışı) yaratarak firmaların karlılıklarını arttırmaktadır.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE RAHATSIZLIK NOKTALARINIZI NASIL GİDEREBİLİRSİNİZ?

İşletmelerin rekabet ortamında öne çıkmasını sağlamak ve dijital rahatsızlık noktalarını gidermek gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Özellikle tekstil sektöründe, artan maliyetler, yüksek rekabet ortamı, yüksek müşteri beklentileri ve zorlu tedarik zinciri yönetimi; dijital dönüşümün hızlı başlamasını tetikledi ve dijital dönüşüm kaçınılmaz oldu.

Tekstil sektörü, yaptıkları ekipman yatırımlarından alacakları verimi maksimuma çıkartmak zorundalar. Söz konusu üretim ekipmanlarının yaşam döngüleri ne kadar uzun olursa, ekipmanda beklenmeyen kesintiler ne kadar az olursa o kadar faydalı olacaktır. Bunu sağlamanın en kestirme yolu doğru kurgulanmış bir Kurumsal Varlık Yönetimi çözümü kullanmak. Böyle bir çözüm sayesinde bakım anlaşmalarını da, yedek malzemelerini de daha iyi yöneterek maliyet indirimini de gerçekleştirmiş olacaklardır.

Entegre Yönetim Sistemleri, Kurumsal Varlık Yönetimi, Elektronik Belge Akış Yönetimi, Performans Yönetimi ve Kurumsal Karne yapıları ile işletmenizin geleceğini yönetmek artık son derece önemlidir. Üretimin başından sonuna entegre edilen sistemler; başta kurumsal hafıza olmak üzere verimlilik, performans yönetimi, KVKK, e-imza vb. birçok konuda optimizasyonu sağlayan dijital teknolojinin kazanımları şunlardır;

 • Maliyetleri düşürün.
 • Müşterilerinize daha çok fayda sağlayın.
 • Karlılığınızı arttırın.
 • Çevikliğinizi arttırın.
 • Tedarikçilerinizi hızlı ve daha iyi yönetin.
 • Süreçlerinizi modelleyin.
 • Kalitesizlik maliyetlerini düşürün.
 • Tüm kaynakları daha verimli kullanın.

Teknolojiden faydalanarak sürdürülebilirlik prensiplerini gözeten ve teknolojinin kabiliyetlerini kullanarak daha sürdürülebilir olan kazanan firmalar arasında olun.
Bimser ürünleri ve sektöre özel çözümlerimiz ile 25 yıllık bilgi birikimi, 1800 den fazla aktif müşterimiz ve çözüm ortakları ekosistemimizle biz hazırız.
Dijital dönüşüm yol haritanızı gelin birlikte planlayalım.

Farklı Sektörlerde Kullanılan Dijital Tekstil Ürünleri ve Teknolojiler Tekstil 4.0

Bilgi ve İletişim Teknolojileri
 • Akıllı Saat, Akıllı Gözlük
 • Sesle, Beyin Sinyalleriyle Bağlantı Sağlayan Giysiler
Ev Teknolojileri
 • Uzaktan Kontrol Edilebilen, Erken Uyarı Özelliğine Sahip Evler (zemin malzemeleri, ev tekstili ürünleri)

Tüketici Ürünleri
 • Konformosit, Kişilerin Değişen İsteklerine Uyum Gösterebilen Ürünler 

Spor Ekipmanları
 • Ölçüm Yapan, Kayıt Tutan, Performans Arttırıcı Giysiler

E-Sağlık
 • Ölçüm Yapan, Kayıt Tutan ve Acil Durumda Hastaneyle İletişime Geçen Giysiler
Savunma Sanayi
 • Çevre Koşulları ile Uyumlu Giysiler
 • Enerji Üreten ve Depolayan Yüzeyler

Yapılan öngörülere göre de 2025 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun
%10’u internete bağlanabilen giyilebilir teknolojiler kullanacak

 • İplik, kumaş, giysi döngüsü
 • Tarım ve kimyadan tekstile
 • Giysilere entegre edilen elektronik malzemeler
 • Elektronik ve tekstilden hazır giyime
 • Tekstil, elektronik ve nanoteknoloji bir arada çalışıyor
 • Organik iletken lifler ve güneş enerji hücreleri
Image link

Tekstil Sektörü Referanslarımız

CSP
QDMS
eBA
BEAM
Ensemble
QGRC