Tekstil sektöründe dijital dönüşümünün önemi her geçen gün artıyor. Firmaların değişime ayak uydurmaları için alt yapılarını güçlendirmeleri ve dönüşümü hızlandırmaları gerekiyor. Tekstil sektörünü değişime zorlayan önde gelen nedenler aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir.

Hızla Gelişen Tekstil Teknolojisi ve Müşteri Beklentileri
Son 10 yılda işlem gücü maliyeti 50 kat, veri saklama maliyeti 20 kat, bant genişliği maliyeti 40 kat, sensör maliyeti %50, robot maliyeti ise %30 azaldı. Buna paralel olarak tekstil teknolojiside gerek ürün gerekse de üretim teknolojisi olarak ciidi bir gelişim yaşadı. Müşterilerin de beklentileri hem ürün hem de erişim yöntemi olarak değişti. Kişiye özelleştirilmiş üretim talepleri,daha kısa sürede teslim istekleri her geçen gün artmakta. Dikişsiz üretim (seamless manufacturing) gibi yeni gelen üretim teknolojileri müşter beklentilerini daha da arttırmakta. Sektör oyuncularının da bu talepleri yönetmek için kurumsal yönetim yada back-office sistemlerine gerekli yatırımları yapması gerekiyor.

Artan rekabet – Azalan Müşteri Sadakati
Sanal Gerçeklik (AR) gibi gelişen teknolojiler, hızlana ve gelişen web ile müşteriler magazalara gitmeden ürünlerini sanal ortamda inceleme imkanını bulmakta farklı ürünleri kıyaslaya bilme imkanına sahip. Yaşadığımız pandemi bu alışkanlığı daha da yayğın hale getirdi. Bundan dolayı sadık müşterileri elde tutmak eskisi gibi kolay değil, Firmaların muhakkak fark yaratması gerekiyor. Bununla birlikte rakipler, tedarikçiler, müşteriler şirketinizin karlılığını aşağı çekiyor.

Teslimat Süresinin Önemi
Üreticilerin esnek ve çevik olmalarının önemi her geçen gün arttıyor. Hızla değişen müşteri taleplerine hızlı cevap veren üretici firmalar tercih ediliyor. Esnek talep yönetimi, kısalan sipariş süreleri, müşteriye doğrudan satış (ship to end-user) gittikçe ayakta kalabilmek için gittikçe önem kazanıyor. Firmaların müşterilerine taahüt ettikleri teslim sürelerini tutmaları, üretimin planlandığı şekilde devam etmesi, beklenmeyen kesintilerin minumuma indirilmesi için her türlü teknolojik yatırımın yapılması gerekiyor.

Tedarik Zinciri Yönetimi
Ülkeler arasındaki sınırlar globalleşme ile birlikte silinmekte. Artık üreticilerde aynı tedarikçiler ile çalışmak zorunda hisstemiyorlar kendilerini. En rekabetci kendisine en uygun ara ürünü veren dünyanın başka bir bölgesindeki bir üretici ile çalışma imkanı var. Faaliyet zincirinin farklı aşamalarında, farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren firmaların sayısı artıyor.

Sürdürülebilirliğin Artan Önemi
Çevre Hepimizin. Malesef sektörün cevre konusundaki toplumda sahip olduğu negatif. Dolayısıyla tekstil sektöründeki oyuncuların toplum baskısını azaltmak için cevre dostu politikalar yürütmesi kaçınılmaz. Kurumların sürdürülebilir üretim yapma kabiliyeti nihai tüketiciler için önemli bir satın alma unsuru haline gelmektedir. Sürdürülebilirlik için teknoloji kullanımı bir ön koşuldur.

Değişen İş Modelleri ve Globalleşme
Dijital teknolojilerin kullanımı ile şekillenen e-ticaret ile başka ülkelerdeki potansiyel müşteri, tamamlayıcı ve tedarikçilere (çalışanlar dahil) düşük maliyetlerle erişim ve işlem imkanı firmalara arz-taraflı ölçek ekonomisi imkanı sağlamaktadır.

Çok daha önemli olarak, e-ticaret sistemlerine ilave edilebilen, uluslararası alıcı, satıcı ve tamamlayıcıların birbirlerine değer sunmasına imkân tanıyan platformlaşma ile sağlanan talep-taraflı ölçek ekonomisi (müşteri sayısı ve satılan miktar arttıkça fiyatların artışı) yaratarak firmaların karlılıklarını arttırmaktadır.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE RAHATSIZLIK NOKTALARINIZI NASIL GİDEREBİLİRSİNİZ?
İşletmelerin rekabet ortamında öne çıkmasını sağlamak ve dijital rahatsızlık noktalarını gidermek gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Özellikle tekstil sektöründe, artan maliyetler, yüksek rekabet ortamı, yüksek müşteri beklentileri ve zorlu tedarik zinciri yönetimi; dijital dönüşümün hızlı başlamasını tetikledi ve dijital dönüşüm kaçınılmaz oldu.

Tekstil sektörü yaptıkları ekipman yatırımlarımlarından alacakları verimi maksimuma çıkartmak zorundalar. Söz konusu üretim ekipmanların yaşam döngüleri ne kadar uzun olursa, ekipmanda beklenmeyen kesintiler ne kadar az olursa o kadar faydalı. Bunu sağlamanın en kestirme yolu doğru kurgulanmış bir Kurumsal Varlık Yönetim çözümü kullanmak. Böyle bir çözüm sayesinde bakım anlaşmalarını, yedek malzemelerinide daha iyi yöneterek maliyet indirimini de gerçekleştirmiş olacaklardır.

Entegre Yönetim Sistemleri, Kurumsal Varlık Yönetimi, Elektronik Belge Akış Yönetimi, Performans Yönetimi ve Kurumsal Karne yapıları ile işletmenizin geleceğini yönetmek artık son derecede önemlidir. Üretimin başından sonuna entegre edilen sistemler; başta kurumsal hafıza olmak üzere verimlilik, performans yönetimi, KVKK, e-imza vb. birçok konuda optimizasyonu sağlayan dijital teknolojinin kazanımları;

  • maliyetleri düşürün,
  • müşterilerinize daha çok fayda sağlayın.
  • karlılığınızı artırın.
  • çevikliğinizi artırın.
  • tedarikçilerinizi hızlı ve daha iyi yönetin.
  • süreçlerinizi modelleyin,
  • kalitesizlik maliyetlerini düşürün.
  • tüm kaynakları daha verimli kullanın

Teknolojiden faydalanarak sürdürülebilirlik prensiplerini gözeten ve teknolojinin kabiliyetlerini kullanarak daha sürdürülebilir olan kazanan firmalar arasında olun.
Bimser ürünleri ve sektöre özel çözümlerimiz ile 25 yıllık bilgi birikimi, 1800 den fazla aktif müşterimiz ve çözüm ortakları ekosistemimizle biz hazırız.
Dijital dönüşüm yol haritanızı gelin birlikte planlayalım.

Tekstil Sektörü Referanslarımız