Sorunlarınızı En Hızlı Şekilde Çözüme Kavuşturalım!
Çözüm Ara

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE BPM' İN YERİ

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE BPM’ İN YERİ

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE BPM’ İN YERİ

BPM: Business Process Management – İş Süreçleri Yönetimi

BPM (iş süreçleri yönetimi)’ nin Dijital Dönüşümünde nasıl yeri ve görevi olduğundan bahsetmeden önce size bir araştırma ve bu araştırmadan çıkan analizlerden bahsetmek isterim.

Sadece CEO’lar üzerinden yapılan araştırmalar neticesinde firmalarının yaptıkları yatırımların yaklaşık %27’ sinin dijital dönüşüm kapsamında olduğu ve bu firmaların %66’ sının Dijital dönüşümle ilgili stratejileri olduğu görüldü. Yani son yıllarda bu konuda farkındalığın oldukça arttığını gözlemlemekteyiz. Genel kapsamda neden bu konuda yatırım yapılıyor sorusunun cevabı Verimliliği arttırmak ve rekabet avantajı olarak öne çıkıyor ve bu bağlamda en çok yatırım yapılan alan olarak iş analitiği görülmektedir. Bunu müşteri deneyimine dokunan alanlar ve siber güvenlik yatırımlar takip etmekte. (Tüsiad, Deloitte, GFK)

Tabi yukarıda belirttiğim araştırma sonucuna göre dijital dönüşüm için yatırım yapılabilecek çok sayıda alan var iken bu sürece doğru yerden başlamak kurumlar için oldukça kritik. İş analitiğini kavramının üst sıralarda çıkmasının sebebi bana göre neyi, nerede ne zaman yapmalıyız sorularına cevap bulmaya çalışmak ile beraber kurum genelinde o bilgiden ( ki bunu büyük veri olarak ’da tanımlayabiliriz) anlamlı sonuçlar çıkartıp stratejik kararlar almayı kolaylaştırmak olarak görüyorum. Bu bağlamda işin analiz edilmesi süreci oldukça kritik ve dijital dönüşüm adına katma değeri yüksek bir alan. Tabi iş analitiğinin düzgün ve doğru sonuç vermesi için öncelikle iş süreçlerinin belli kurallar dahilinde düzgün modellenip, bu model çerçevesinde haritalandırılmasını yapmak gerekir. Kastımız sadece çizip bırakmak değil, İş süreçleri içindeki Riskleri, kullanılan kaynakları, gereken yetkinlikleri belirledikten sonra iş süreçlerinin olgunluk seviyesini arttırmak için hangi süreç ’den geliştirmeye başlayacağımızı bilmek olmalı. Bunu yapılacak değişikliğin ne kadar etki yaratacağını “iş etki analizi” ile ve o sürecin ne kadar dijital olduğunu “dijital dönüşüm rahatsızlık alanlarını” belirleyerek anlayabiliriz. İşe olan etkisi en yüksek ve henüz az dijitalleşmiş süreçler için geliştirmeye öncelik verilebilir.

Bu özellikleri barındıran ve kullanıcılara kolaylık sağlayan yazılımalar piyasada mevcut. Ancak bu konuda yatırım yaparken yazılım firmalarının vizyonuna bakmak gerekecek. Çünkü Dijital dönüşümde BPM olarak başlayan süreç artık IBPM (akıllı iş süreçleri yönetimi) olarak devam ediyor ve işin sadece modelleme ve analiz olarak kalmadığı iş süreçlerinin simülasyonu ve bunu takiben süreç madenciliğine giden yolda size yardımcı olacak bir yazılım, firmalara büyük ayrıcalıklar sağlayacaktır.

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile gösterilmiştir.

CSP
QDMS
eBA
BEAM
Ensemble
QGRC