Sorunlarınızı En Hızlı Şekilde Çözüme Kavuşturalım!
Çözüm Ara

ISO 55001:2014 Varlık Yönetim Sistemi

ISO 55001:2014 Varlık Yönetim Sistemi

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 55001 Varlık Yönetim Sistemi standardı, bir varlık yönetim sisteminin kurulması, uygulanması, bakımı ve iyileştirilmesi için gereksinimleri neler olduğunu ve nasıl uygulanması gerektiği ile alakalı bilgiler sunmaktadır. ISO 55001:2014 ilk çıktığı dönemler genellikle varlıklar ağırlıklı işletmeler tarafından uygulanmaktaydı. Günümüzde (özellikle pandemi süreci sonrasında) varlık her işletme daha değerli hale gelmesi ile birlikte birçok işletmenin dikkatini çekmeye başlamaktadır. Varlığın sürdürebilirliği, işletilebilmesi, müşteri memnuniyeti ve tüketici alışkanlıkları açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Etkin ve verimli bir varlık yönetim sistemine sahip olmak, işletmeler için bir zorunluluk haline gelmektedir.

Bu standart sayesinde kuruluşlar;

  • Varlıkların maliyetlerini,
  • Kritik ve risk durumlarını,
  • Varlık performans ve ömürlerini

Doğru yaklaşım, planlama ve analiz ile en üst düzeyde fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Planların temelini kanunlar, değerler, finansal durum, varlık bilgisi ve risk teşkil eder. Bu planlama aşamasında başarı için kuruluşun sahip olduğu varlıkları iyi tanıması gerekir. Kuruluş her bir varlığın finansal değerini, risklerini, kalan ömürlerini, kalan ömrü boyunca ortaya çıkacak tahmini bakım & onarım maaliyetlerini, kuruluş için hangi derecede kritik olduklarını, hangi yollarla hurdaya ayırması gerektiğini ve hurdaya ayırma maliyetlerini bilmelidir

Bu değerlendirmeler eldeki varlıklar için sürekli güncellenerek takip edilmelidir. Bimser olarak bizler de Beam Kurumsal Varlık Yönetimi yazılımımız ile ISO 55001 standartlarında yer alan gereksinimleri karşılayarak bir varlığın şirket envanteri girişinden hurdaya ayrılmasına kadar olan tüm yaşam döngüsünü tek bir çatı altında yönetilmesini sağlamaktadır. Beam Kurumsal Varlık Yönetimi yazılımımız ile işletme envanterinde bulunan varlıkların türleri ve gruplarına ayırabilir. Bu varlıkların ömür analizlerini ve bakım maliyetlerini takip edebilirsiniz. Böylelikle gerek yeni yatırım süreçleri gerekse yenileme süreçlerinde elde ettiğiniz hem finansal hem de bakım süreçlerine göre analizler yapabilme yetkinliğine kavuşabilirsiniz. Bütün bu süreçler gerekmesi durumunda işletme için de kullanmakta olduğunuz Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), Otomasyon Sistemleri (Scada, IoT vb.) veya diğer sistemler ile entegre olarak çalıştırarak sistemsel bütünlük sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte saha operasyonlarının hızlı bir şekilde yürütülmesi için mobil cihazlar ile destekleyebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük Su ve Kanalizasyon idaresi olan İSKİ’de ISO 55001 sertifikasına başvurdu.

TOLGA GİRGİN
KIDEMLİ ÜRÜN YÖNETİCİSİ

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile gösterilmiştir.

CSP
QDMS
eBA
BEAM
Ensemble
QGRC