Sorunlarınızı En Hızlı Şekilde Çözüme Kavuşturalım!
Çözüm Ara

Otomotiv Sektöründe Pandemi Döneminde Hızlı ve Stratejik Karar Alma

Otomotiv Sektöründe Pandemi Döneminde Hızlı ve Stratejik Karar Alma

Otomotiv Sektöründe Pandemi Döneminde Hızlı ve Stratejik Karar Alma

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; otomotiv sektörü son 50 yıldır yaşadığı dönüşümden, değişiklikten daha fazlasını önümüzdeki yıllar içerisinde yaşayacak. Bunlar bir yandan tüm sektörlerde etkisini gösteren Endüstri 4.0, Dijital Dönüşüm gibi trendlerken bir yandan da otomotiv sektörünün kendi içerisindeki yeni trendleri: elektrikli, otonom, paylaşımlı (shared), bağlı ve son olarak yıllık araçlar. Bu büyük değişim otomotiv sektöründe hem OEM oyuncularının arasına yenilerinin katılmasını hem de otomotiv sektörü tedarikçilerine yeni oyuncuların katılmasını sağlayarak rekabeti daha da zorlaştırmaktadır.
Artık insanlar satın alacağı araçlardan sadece hız, konfor ve yüksek performans değil, çevre dostu, düşük emisyonlu, daha sessiz ve yüksek teknolojili olmasını bekliyor. Hali hazırda böyle zorlu bir dinamik dönüşüm yaşanırken, artan çevre düzenlemeleri, yeni güvenlik standartları ve müşteri beklentileri maliyetleri arttırıp, mevcut durumu daha da zorlaştırıyor. Otomotiv sektörü böyle büyük bir değişimin içerisindeyken şu an tüm dünyayı etkileyen COVID-19 ile de yüzleşiyor. COVID-19 ile birlikte çöken tedarik zincirleri, azalan talepler ve duran üretim  hatları ile otomotiv sektörü zor günler geçiriyor. Bu faktörlerin ardarda gelmesiyle otomotiv sektörünün ileriyi görmesi, isabetli stratejik kararlar alması oldukça güçleşiyor.

Peki, otomotiv sektörü mevcut durumu nasıl kendi lehine çevirebilir?
2008 yılında dünya genelinde yaşanan krizi hatırlayacak olursak; kriz sürecinde yatırımlarına ara vermeyip hızlı ve isabetli stratejik kararlarla cesur adımlar atan firmalar kriz sonrasında gelir artışlarıyla bu yatırımlarının karşılığını fazlasıyla aldılar. Şu an her sektörde yaşanan COVID-19 krizinde de hızlı ve isabetli stratejik kararlarla yatırım yapmaya devam eden firmaların 2008  krizi sonrasındaki gibi rekabet avantajı elde edeceği, artan talepten daha büyük pay alacağı aşikar.

Peki, kriz durumlarında nasıl hızlı ve isabetli stratejik kararlar alabiliriz?
Kriz durumlarında hızlı ve isabetli stratejik kararlar alabilmenin ana unsuru mevcut kriz durumunu tanımlayıp, elimizdeki verileri analiz etmekten geçiyor.
Bir çoğumuzun uzaktan veya dönüşümlü olarak ofisten çalıştığı bu günlerde kurumumuzdaki verileri izlemek, analiz etmek her zamankinden daha da zorlaşmış durumda. Kurumlarda her operasyonun çıktılarının kendi birimlerinde kalması, diğer operasyon birimlerine aktarılmaması; veri bütünlüğünü zorlaştırmasının yanı sıra entegre, sistemli bir şekilde çalışmayı da güçleştiriyor. Veri dağınıklığının ve operasyon birimlerinin birbirinden bağımsız çalışma durumunu, şirketinizde yaptığınız tüm operasyonların çıktılarını tek uygulama üzerinde toplayarak lehinize çevirebilirsiniz. Bimser Synergy ile departman bağımsız bir şekilde operasyonlarınızın çıktılarını tek bir platformda toplayabilir, görüntüleyebilirsiniz. Ama sadece tüm operasyon çıktılarının bir arada bulunması ne yazık ki isabetli karar verebilmek için yeterli olmayacaktır. Bir araya topladığınız verilerinizi karar destek araçlarıyla analiz etmek hızlı ve isabetli aksiyon almanın kilit noktasını oluşturuyor. Bimser Süreç, Strateji ve Performans Yönetimi çözümümüz  Ensemble ile; kurumsal süreçlerinizi kolayca entegre edebilir, Synergy üzerinde toplanmış olan departman bağımsız verilerinizi ile analiz edip Ensemble’ın karar destek mekanizması Ensemble ile şirketiniz için bir içgörü oluşturabilir, şirketiniz için stratejik kararları daha isabetli ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz.
Her krizin içerisinde büyük fırsatlar barındırdığını unutmayın. Zor günlerden geçtiğimiz bu günleri hep beraber atlatacağız.

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile gösterilmiştir.

CSP
QDMS
eBA
BEAM
Ensemble
QGRC