Sorunlarınızı En Hızlı Şekilde Çözüme Kavuşturalım!
Çözüm Ara

Dijital Dönüşüm Türkiye Şubesi 5.vitese Geçerken

Dijital Dönüşüm Türkiye Şubesi 5.vitese Geçerken

Dijital Dönüşüm Türkiye Şubesi 5.vitese Geçerken

İş aleminin çok eski laflarındandır “krizi fırsata çevirmek” ve ilginçtir ki hemen her krizde kendini doğrulatan bir sözdür, çünkü her krizin kendi zorluklarıyla beraber aynı zamanda bir çok fırsatı da oluşur. Tıpkı yavaş yavaş çıkma emarelerini yaşadığımız Covid-19 pandemi krizi gibi. Şubat sonlarına doğru başlayan farkındalık, mart ortasında kapımızda bir realite olarak belirmesiyle beraber hepimiz, tüm sektörler, tüm kurumlar kendimizi olayın içinde bulduk. Bazı sektörler şüphesiz çok derinden etkilenirken bazıları da tüm bu pandemi kaosu içinde beklenmedik fırsatları kucağında buldu.

Özellikle üretimden yurt dışına ihracatı olan şirketlerin çoğunda beklenmedik fırsatlar kapıyı çaldı. Pandemi zamanı durmayan, üretimi, istihdamı devam ettirenler daha ilk günlerden bu krizi fırsata dönüştürmeye başladılar. Öte yandan, bu geçtiğimiz 3 ay bazı sektörler ve şirketler için gerçekten çok zorlayıcı koşullarda geçti. Ne de olsa modern yaşamda kimsenin daha önceden deneyimlemediği bir dönemi yaşadık, ve hala da yaşamaya devam ediyoruz. Biz Bimser’de, evde yaşama geçtiğimiz ilk günden itibaren konuya en hızlı adapte olan şirketlerdendik. Sanki bunu defalarca deneyimlemiş gibi süratli bir geçiş oldu uzaktan yaşama. İlk 1.5 ayda toplamda 27 tane webinar gerçekleştirdik;  toplam pipeline fırsat havuzumuzu geçen seneye göre 2 misli genişlettik. Şunu çok net gördük ki, yaşam kısıtlanmıştı, sokağa çıkılamıyordu, ama kurumsal yaşamda insanlar belki de normal zamanlardan daha da çok çalıştılar. Çin ve Uzakdoğu’dan seken bazı yüklü iş talepleri bu alanda çalışan Türk şirketlerine yağmaya başladı. Normal zamanda planladığının misli misli üzerinde talep gören bu şirketler pandeminin yerini normalleşmeye bırakmaya başladığı şu günlerde projelerine son süratle başladı. Covid-19 olmasa belki 2-3 seneye yayılacak projelerin hepsi mecburen bugüne yığıldı. Bu bir yandan iyi, ama öte yandan, eğer bu gelen talebe cevap verecek tedarik zinciri ve pazara gidiş esnekliğiniz ve çevikliğiniz yoksa sizi pazardan silebilecek kadar tehlikeli bir durum. O nedenle, bu durumun farkında olan bir çok müşterimiz harekete geçti, ve projelere ciddi anlamda hızlandırdı. ABD’nin son zamanlarda tanınmaya başlayan “Board of Innovation” isimli danışman firması pandemi krizinden çıkışta şirketlere 3 alternatifli yaklaşım gördüğünü belirtiyordu.  Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi, ilk yaklaşım kendi organizasyonunun çekirdek yapısında inovasyon yapmak.  İkinci alternatif: komşu alanlardaki fırsat alanlarını değerlendirmek. Üçüncü ve en değerli ve ama aynı zamanda en zor olanı, düşük temaslı ekonomideki yeni fırsat alanlarına fırlayarak, orada inovasyonlar yapmak. İşte, o üçüncüyü yapabilenler geleceğe damgasını vuran öncü şirketler olacak.

Dijital dönüşüm çağında ayakta kalmak için için illa ki bu üçüncü kategoride olmak şart değil. Olsa süper, ama her şirket her daim öncü olamayabilir. Öte yandan, birinci alanda kalmanın da bazı riskleri var. Kısaca, pandemi dönemi ciddi darbeler vurdu tüm yaşama, ama aynı zamanda da tarihin en muhteşem fırsatlarını da masaya bıraktı. Bu fırsatları değerlendirme, şirketlerin sadece dijitalleşmenin yetmediğini, ama dönüşümün de artık kapıya dayandığını neredeyse borazanla tüm dünyaya haykırdı. Böylesi bir çıkış döneminde şirketlerin hızlı ve çevik dijital dönüşümünü sağlayarak çıkmasında en kritik faktörlerin arasında “süreç yönetimi bazlı dönüşüm kültürü” olacak. İşin daha da enteresanı, bu kültürü hızlı ve ekonomik anlamda uygun koşullarda uygulamak isteyen Türk şirketleri için Bimser ciddi anlamda önemli bir çözüm sağlayıcı olacak. Global kapsamdaki kaliteyi yerel çeviklik ve esneklikle sunan Bimser olarak bizler, tüm sektörlerdeki tüm müşterilerimizin “süreç yönetimi bazlı dönüşüm projelerine” destek vermek için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Geçen sene kasım ayında lansmanını yaptığımız Synergy Platformundaki Synergy çözümümüz artık pazarda büyük müşterilerimizde kullanıma girmiş durumda ve yeni bir çok müşterimizle buluşacağı günleri bekliyor. Yazımı özetlemek istersem, Dijital Dönüşümün Türkiye şubesi kendini 5.vitese atarken ülkemizdeki en çevik ve esnek dönüşüm projelerine destek veren firma olma misyonumuz da son sürat devam ediyor, ve pandemiden çıkışta en parlak günlerin bizlerle olacağına inanarak tüm müşterilerimize önce sağlıklı, mutlu ve muhteşem başarılı dönüşüm projeleri temenni ederim.

Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile gösterilmiştir.

CSP
QDMS
eBA
BEAM
Ensemble
QGRC